Napijelentés

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. október 4. péntek

Az időjárási helyzet Európában

A kontinenst délnyugat-északkelet irányba Olaszországtól a Kárpát-medence térségén át az Urál-hegység északi részéig egy hullámzó frontrendszer szeli ketté. A frontrendszer mentén a Baltikum és Észak-Olaszország térségében egy-egy alacsonynyomás mélyült ki, utóbbi ciklon nevet is kapott az általa okozott extrém időjárási viszonyoknak köszönhetően Cassandra névre keresztelték. Az egész frontrendszer mentén borult, csapadékos, hűvös az időjárás, azonban különösen az Adriai-tenger térségéből Cassandrához kapcsolódóan újabb extrém mennyiségű csapadékot jelentettek. Többfelé fordultak elő 30-40 mm-t meghaladó csapadékösszegek, de a Dinári-hegység térségében Horvátországban 120-190 mm-es mennyiségek is összejöttek. Mindehhez ráadásul a térségben viharos, a hegyvidéki tájakon erősen viharos szél is társult. Európát kettészelő frontrendszert magasnyomások fogják közre, így az Ibériai-félsziget, valamint a Balkán-félsziget és Ukrajna térségében napos, száraz, nyugodt kellemesen meleg az idő, a csúcsértékek 20 és 30 fok között alakulnak. A Kárpát-medence borongós, csapadékos időjárását a Cassandra névre hallgató mediterrán ciklon okozza, mely holnapra elhagyja a térséget, így csökken a csapadékhajlam.

Magyarország időjárása

Csütörtökön országszerte borult volt az ég. A reggeli, délelőtti órákban inkább még csak a délnyugati és északkeleti, keleti tájakon esett, utóbbi részeken alapvetően gyenge intenzitással. A késő délelőtti, délutáni órákban aztán egyre nagyobb területen eredt el az eső, de az északi, északnyugati határhoz csak az esti órák környékére érkezett meg a csapadékzóna. Az északi, északkeleti szelet egy-egy helyen kísérte élénk széllökés, az ország döntő részén azonban mérsékelt vagy gyenge volt a légmozgás. A hőmérséklet csúcsértéke általában 12 és 14 fok között alakult, de a keleti, északkeleti határ mentén ennél néhány fokkal melegebb volt. Éjszaka is országszerte borult, esős volt az idő, nagy területen esett jelentős mennyiség. Hajnalra 8 és 14 fok közé csökkent a hőmérséklet, nyugaton volt hűvösebb az idő. Az elmúlt 24 órában a lehullott csapadék mennyisége 4 és 46 mm között változott, az északi tájak és a Viharsarok kivételével nagy területen a 20 mm-t is meghaladta a napi csapadékösszeg.

Várható időjárás az ország területén szombat éjfélig:

Nagyrészt borult idő várható, éjszaka inkább csak a nyugati, délnyugati tájakon, majd holnap a nap második felében az ország északkeleti felén vékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Szombat délután arrafelé már helyenként a nap is előbukkanhat. Ma még többfelé kell számítani időszakosan esőre, záporra, délkeleten még az ég is megdörrenhet, de délnyugat felől csökken a csapadékhajlam. Éjszaka, illetve holnap napközben már inkább csak a Dunántúl nyugati felén és északkeleten fordulhat elő kisebb eső, másutt legfeljebb jelentéktelen szitálás lehet. Ma az északias, a Dél-Alföldön délnyugati, déli irányú szelet kísérhetik élénk, a Dunántúl nyugati felén néhol erős lökések. Holnap inkább csak az Észak-Dunántúlon fordulhatnak elő élénk, erős lökések északnyugati irányból.

A legalacsonyabbb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, keleten lesz a legenyhébb az idő. Nyugaton, délnyugaton, ahol elvékonyodhat a felhőtakaró ennél pár fokkal hidegebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton 13 és 19 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások vasárnaptól szerdáig:

Vasárnap egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, megszűnnek a ködfoltok. Északkeleten elszórtan várható eső, zápor, másutt legfeljebb kevés helyen lehet szitálás, kisebb eső. A következő napokban változóan felhős időre van kilátás többórás napsütéssel az éjszaka képződött köd, rétegfelhőzet feloszlását követően. Szerdán egy hidegfronti felhősáv vonulhat át felettünk. Több helyen eleredhet az eső, záporeső, egy-egy zivatar sem kizárt.